Сувенир3Сувенир2Сувенир

Kuultuurimaja isetegevuskollektiiv rahvatantsuansambel "Suveniir” loodi 1949. aastal tantsuhuvilistest, kes tulid kokku selleks, et pakkuda inimestele tansturõõmu ja ilu.

Kollektiivi juhendajateks olid N.Sviguzov, J.Pivar, L.Rastorgujeva ja I.Alpatskaja. Esineti nii oma linnas, Tallinnas, Leningradis kui ka sõjaväeosades.

1972. aastal sai "Suveniiri” etteotsa V.Zilber. Tema eestvedamisel võttis tantsukollektiiv esmakordselt 1973. aastal osa Eesti laulu- ja tantsupeost. 1978-1981.a. asendas V.Zilberit T.Verhušina. 1982. aasta veebruaris tuli kollektiivi diplomieelsele praktikale Natalja Rasskazova (kollektiivi endine liige), kaitses peale selle läbimist diplomi ja sai koreograafilise kõrghariduse. Alates 1982. aastat on Natalja Rasskazova olnud rahvatantsuansambli "Suveniir” juhendaja.

"Suveniir” koosneb kolmest vanuserühmast: 7-11 aastased lapsed, 12-14 aastased lapsed ning peamiseks vanuserühmaks on noored vanuses 15 aastat ja üle selle. Ansambli loometegevuse peamiseks suunaks on rahvatantsud, kuna Natalja Rasskazova ja kollektiivi liikmete arvates "pakuvad just rahvatantsud oma mitmekesisuse ja sisutiheda värvinguga kõigele vaatamata positiivseid emotsioone ja rõõmu".

Ansambli repertuaaris on üle 40 eesti tantsu ning Eesti Laulu- ja tantsupeol esineb "Suveniir” ansamblite rühmas – s.t. kuulub kõrgeimasse kategooriasse. Mahukas on ka vene tantsude programm, millega kollektiiv esindab Eestit nii Eestis kui Euroopas toimuvatel erinevatel festivalidel. Peale selle võetakse iga aasta osa peost "Slaavi pärg”. "Suveniiri” repertuaar hõlmab kogu maailma: Euroopa, Aafrika, Ida, Põhja- ja Lõuna-Ameerika tantse jne. Kollektiivi tantsijate sõnul on "lihtsam loetleda neid maid, kelle tantse me veel pole jõudnud ära õppida, kui neid, kelle tantse me juba oskame tantsida”.

Auhindadest
Kogu oma tegevuse jooksul on "Suveniir” saanud kõikvõimalikke au- ja tänukirju. Korduvalt on saadud erinevate konkursite ja festivalide laureaatideks (nõukogude ajal loodepiirkonna konkursid, üleliiduline töörahva loominguline konkurss, festival "Slaavi pärg”, "Divertisment”, rahvaloomingu festival "Europeade"). Ansamblile omistati 1987. aastal ajakirja "Nõukogude ballett” dilpom kui parimale Eesti mittepõlisrahvusest kollektiivile.

Rahvatantsuansambel "Suveniir” on läbi sõitnud pea kogu Eesti ning reisinud ka teistes linnades ja riikides: Moskvas, Sankt-Peterburgis, Vladimiris, Suuzdalis, Dnepropetrovskis, Lvovis jne. Viimasel ajal on käidud enamasti Euroopa riikides: Prantsusmaal, Saksamaal, Taanis, Hispaanias. Ning ettepanekuid ja kutseid tuleb muudkui juurde: Šveitsist, Türgist, Itaaliast… Ning loomulikult loodame me jõuda kõigisse kohtadesse. "Suveniiri” jaoks on peale hästi tantsimise tähtis sooja ja sõbraliku atmosfääri loomine. See on meie jaoks nagu teine perekond – me tantsime koos, õmbleme koos kostüüme, rõõmustame koos elu üle ja kingime seda rõõmu teistele.