анфас2

SILLAMÄE „ANFASS“ OLI UKRAINA POLTAAVAS PARIMAST PARIM!

Kaks päeva – 12. ja 13.aprillil 2008.a. toimus Poltaavas (Ukraina) rahvusvaheline konkurssfestival „Milleenium“, mis kogus kokku 43 tantsukollektiivi, kokku ligi tuhat esitajat. Erinevates nominatsioonides esitati kokku enam kui 140 tantsu. Estraaditantsurühm „Anfass“ (juhataja Svetlana Serebrennikova) pälvis konkursi kõige kõrgema auhinna – grand prix! Karikas, diplom ja kingitused kuulusid peaauhinna juurde. Lisaks oli „Anfass“ parim nominatsioonis „Rahvastiliseering“ tantsuga „Kumuški“ (Külakellad), aga rühma tantsusolist Jekaterina Timoffejeva nimetati kõige andekamaks tantsude esitajaks, ning ta sai esimese koha nominatsioonis „Väikevorm“ tantsuga „Ootus“.
„Anfass“ viis konkursilt kaasa kõige rohkem auhindu ja kingitusi. Konkursi žürii, mille koosseisu kuulus ka Ukraina teeneline kultuuritegelane, Ukraina teeneline kunstnik, Kiievi Rahvusvahelise Kultuuriülikooli koreograafia õppetooli dotsent Sergei Afanasjev, Austria Koreograafiakunsti Assotsiatsiooni esindaja Daniel Viljets, andis ansamblile „Anfass“ kõrgeima hinde, samuti hindas meisterlikkust, esituskultuuri, plastikat, lasvastustehnikat ja muid väärtusi.
„Anfass“ saabus Ukrainast tagasi rõõmsatujulisena, täidetud kohustusega ja sooviga vallutada publikut mitte ainult oma kodulinnas, vaid sellistel festivalidel nagu oli Poltaavas.
(L.Tolmatšova, „Sillamäeski Vestnik“ nr 44, 17.04.2008.a)

анфас

Ja profiilis ja otsevaates – kõik meie jaoks!


Meie leht ja estraaditantsurühm „Anfass“ on ühevanused. „Sillamäeski Vestnik“ ja tantsurühm (algusaastatel oli ta veel ilma nimeta) on loodud ühel ja samal aastal – 1989. Mäletan oma esimest intervjuud tantsurühma juhendajaga Svetlana Serebrennikovaga. Siis oli 90-ndate algus. Kollektiiv oli selleks ajaks juba väga populaarne, sest tantsimise soovijatest puudust polnud. Juhendaja arvates oli siis peamiseks probleemiks vahendite puudumine, et panna tantsijatele riided selga ja kingad jalga (missugune estraaditants oleks ilma eredate värvideta!) ja viia neid esinema väljaspool Sillamäed (piiritagused maad olid siis veel ainult unistus).
Tänaseks on „Anfassil“ olemas kõik: ilusad kostüümid (praegu õmbleb ja restaureerib neid kvaliteetselt salong „Ly“), võidud, mis on saavutatud rahvusvahelistel konkurssidel-festivalidel ja kõrge esinemistase … Ja isegi vahel ilmuvad sponsorid.
Kui vahel midagi ei jätku, siis juhendaja – omades kalju- ja sihikindlat iseloomu saavutab paljustki seda, millele ta on mõelnud. Kõige tähtsam on aga see, et publiku armastus ei ole vähenenud, mistõttu tuleb publik alati kontsertidele ja täidab saali otsast ääreni. Nii oli ka seekord: juubel möödus täissaalile.
„Anfass“ oli ennast 20.sünnipäevaks suurepäraselt ette valmistanud. Lapsed ja täiskasvanud tantsijad olid nii „drillitud“, et isegi kõige kriitilisema pilguga pealtvaataja ei oleks leidnud esinejates mingeid vigu. Kollektiivi armastatud ning millest nad ei saa kuidagi lahti öelda vanade tantsude vaheldumine uutega, mis olid spetsiaalselt ette valmistatud peoks, hea plastika, graatsilisus, temperament, tantsijate tuju – kõik see ei saanud jääda pealtvaatajale märkamatuks. Lüürilised „Ivanuškad“, tango vahetus lõbusate tantsudega „Trali-vali“, „Röövlid“, „Karneval“, „Mustlastants“… Esinemise eest aga saadi vastutasuks kingitusi, lilli, aselinnapea Elviira Sidorova, vene kultuuri seltsi esimehe Tatjana Oseptsova („Anfass“ on seltsi liige), alalise sponsori Anatoli Polupani, heade sõprade – perekond Kordase, kelle poeg tantsis pikka aega „Anfassis“ ja Kultuurikeskuse direktori Viktor Feofanovi tänusõnad rühma ja juhendaja aadressil.
Juubilari tervitas kunstilise tantsuga balletistuudio „Etüüd“, vokaalansambel „Unisoon“, vokaal-instrumentaalansambli „Otvetnõi hod“ solist Aleksei Šilov, tantsijad Avatud noortekeskusest … Pealtvaatajad avaldasid omapoolset tänu tormilise aplausiga.
Täna on „Anfassis“ kaks rühma (vanem ja noorem), kus tantsib kokku 40 inimest. Ansamblis on välja kasvanud kaks solisti, kelle seast juhendaja nimetab Jekaterina Timofejevat, Igor Ivanovi, Jevgenia Toffertit, Natalja Tšehomovat, Violetta Anissimovat, Jekaterina Kapustinat ja Julia Hudjakovat. Oma ansamblist tervikuna räägib Svetlana Serebrennikova väga hästi: „Peamine on, et lapsed oskavad tantsida, nendele meeldib see ja nendega on kerge ning meeldiv koostööd teha. Nüüd enam ei ole vaja palju aega raisata selleks, et õppida tantsuliigutusi: lapsed oskavad ja püüavad seda teha juba poole sõna pealt. Me töötame detailide kallal: kuidas panna varvast, keerata õlga … Kollektiiv on väga sõbralik. Ma armastan teda väga“.
„Anfassile“ ja tema juhendajale anti juubelikontserdil üle linnavolikogu ja linnavalitsuse tänukirjad. Tänukirjad anti üle Natalja Tšehomovale, Igor Ivanovile, Jekaterina Timofejevale, Elina Šatovale ja Jevgenia Toffertile. Kultuurikeskuse tänukirjad anti üle Artur Pissarenkole, Jekaterina Kapustinale, Violetta Anissimovale, Jelizaveta Krassovskajale, Svetlana Kopkinale, Anne Konstantinovale ja Ivan Tulženkole. Viktor Feofanov tänas ka ühe ansambliliikme ema – Alla Timofejevat, kes võtab enda peale palju korralduslikku tööd, saadab kollektiivi kõigil sõitudel. Muideks, endiste „Anfassi“ tantsijate hulgas on inimesi, kes on ansamblile senini truuks jäänud. Nende jaoks pole vahemaa mingiks takistuseks, nendele ei maksa mitte midagi tulla kohale oma armastatud ansambli pärast ja isegi esineda, nagu seda tegid Natalja Näks, kes tuli juubelikontserdiks kohale Soomest ja Maria Semtšonok, kes on nüüdseks juba Tallinna elanik.
… juubel on nüüd peetud, aga Svetlana Serebrennikoval on valitud juba muusika uuteks tantsudeks, ning tal on suur soov liikuda edasi ning mitte jääda puhkama loorberitele.
Ansambel on valmis ellu viima laval oma juhendaja ideid ja tantsima, tantsima …
L.Tolmatšova