Сувенир

Rahvatantsuansambel Suveniir asutati 1949. aastal. Alates 1982. aastast on ansamblit juhendanud selle endine liige Natalja Rasskazova. 2003. aastal pälvis ta arvukate loominguliste õnnestumiste, kollektiivi kõrge meisterlikkuse ja aastatepikkuse rahvatantsule pühendumise eest esimesena Eestis silmapaistva baleriini ja õpetaja Jevgenia Litvinova preemia laureaadi tiitli. 2007. aastal pälvis Natalja maakondliku aastapreemia Kultuuripärl ja 2014. aastal Ullo Toomi preemia.

Ansambli loomingulise tegevuse põhisuund on maailma rahvaste tantsud. Ansambli repertuaaris on üle 40 eesti tantsu ning repertuaari täiendatakse pidevalt. Valminud on mahukas vene tantsude kava, millega kollektiiv esindab Eestit erinevatel festivalidel nii Eestis kui ka mujal Euroopas.

Ehkki Suveniiri peetakse harrastusansambliks, ei tegutse nad laval põrmugi halvemini kui profid. Mitte asjata ei nimetata teda meie linna "visiitkaardiks". Suveniir on rahvusvaheliste folkloorifestivalide Europeade laureaat aastatel 1998–2008 Prantsusmaal, Saksamaal ja Taanis, Hispaanias, Šveitsis, aga samuti Narva rahvusvahelise festivali Divertisment laureaat ja Ida-Virumaa kultuuripreemia laureaat 2002. aastal, tunnistatud Eesti parimaks mittepõlisrahvaid esindavaks kollektiiviks. 2012. aastal külastasid nad rahvusvahelist FIFO festivali, mis toimub iga kahe aasta tagant Martigny linnas Šveitsis.

Rahvatantsuansambel Suveniir on rännanud läbi peaaegu kogu Eesti ning  külastanud ka teisi linnu ja riike: Moskvat, Peterburgi, Vladimirit, Suzdali, Dnepropetrovskit, Lvivi, Mstislavli jne. Palju kordi on Suveniir osalenud Tallinnas laulu- ja tantsupeol. Ansambli naisrühm osales 2016. aastal teisel Jõgeval toimuval naiste tantsupeol, mis kordub iga viie aasta tagant. Ansambli meespool osales kolmel meeste tantsupeol, mis toimuvad samuti iga viie aasta tagant. Ükski meie linna kontsertprogramm pole täielik ilma Suveniirita. Nüüd on Suveniiris neli põhirühma: põhikoosseis, osalejate vanus 15–30 aastat; naisrühm,  30–60-aastased; keskmine rühm, 7–12-aastased; lasterühm (Jaaniussike lasteaia baasil) - 5–7-aastased; samuti kuulub Suveniiri alla Tantsuklubi  -  osalejad alates 60. eluaastast.

Abijuhendaja - Jekaterina Rasskazova, kontsertmeister  -  Konstantin Fomichev.