Яиiр

Ukraina laulu ansambel Javir kasvas välja ansamblist Vodograi, mis loodi 2000. aastal Sillamäe linna Ukraina kultuuriseltsi poolt. Alates 2014. aastast kuulub Javir Sillamäe Kultuurikeskuse loominguliste kollektiivide hulka. Kunstiline juht ja solist on Lev Lipkin. Ansambli repertuaaris on ukraina rahvalaule ja algupäraseid laule. Viimastel aastatel on ansambel laiendanud oma repertuaari - nüüd on repertuaaris ka vene ja valgevene rahvalaule. Seega on ansambel üldsusele huvitav ja saab osaleda massiüritustel kõigis linnades ja mitmesugusele publikule. Ansambel võtab osa arvukatest Eestis korraldatavatest üritustest: Narva, Sillamäe, Jõhvi, Rakvere, Tartu linna päevadest, Eesti linnade rahvalaulupidudest ja rahvapühadest (Jaaniöö, vastlapäev jne). Jätkates rahvalikke traditsioone, viib ansambel õigeusu jõulude ajal läbi jõululaulu-riituse. Ansambel on osalenud paljudel rahvalaulupidudel: ukraina laulu festivalil Kalinovy Grona Nižõnis, Ukrainas; Pivnichna Zirka, Tallinnas; Ukrainska Khvilya Pärnus; rahvusvähemuste iga-aastastel festivalidel Ida-Virumaal, Jõhvis.

Ansambel oli üks esimesi alusepanijaid Maardu kuulsale folkloorirühmade festivalile Sorochinskaya Laat, olles selle iga-aastane osaleja aastatel 2000 kuni 2018. Javir on ka regulaarne osaleja slaavi kultuuri festivalil Sillamäel.

Kultuurikeskuse ja linnavalitsuse toel on Javir suutnud täielikult uuendada oma  kontserdikostüümid, muutes sellega etendused säravaks ja värvikirevaks. Mõned rõivad on tikitud Ukrainas ja palju on ära tehtud ka osalejate endi poolt.

Osalejate vanus: alates 18. eluaastast.